50 TCredits for $9.99 SUPER Sale! Limited Time. Details HERE.

Welcome to the Forum

Join in-depth discussions of SFI news, products, programs, and more with your fellow SFI affiliates. Brainstorm and share tips and ideas. Start new threads. Get your questions answered 24/7, become a Forum Guru, and more!

27x SUPPORT
Mirjana & Igor C.

Serbia

E365 Champion
Gold Fast-Track

49 posts
3068 views

KAKO POTVRDITI PRETHODNI STATUS? in Southern Europe

13 hours ago

SFI Forum Notification: Post not approved
izvinite nestala sam u oblacima i usput
BILA JE PLATA

22 posts
1250 views

Commissions in Compensation #Compensation

14 hours ago

You Have Received a Payment!
Look at your mail

22 posts
1250 views

14 hours ago

It usually is loaded on our Payoneer cards on 22nd or 23th day in the month, so I do expect it within these few days.

If you have option of 2$ for transfer money, than you have to wait a bit longer to get it on your Payoneer account.

22 posts
1250 views

14 hours ago

Hi Mile
We expect by the end of the day...

49 posts
3068 views

14 hours ago

eto i ja se izvinjavam kolegama i jednostavna prosta poruka
radite sta god vam je volja.
pokusah ovde da ispravim nedorečeno i neispravno, nisam dosla u nameri da se svadjam,
(iako svako moje slovo tumačite tako) ali sta cu ja sad...

nisam pozvala nikoga apsolutno na lajk, niti mi je potreban, nikakve značke mi nisu potrebne.
meni zapravo nista nije potrebno sem onog
da svoje slabosti ne ispisujete javno, ako niste sigurni.
i da ne pravite galamu oko promena, jer ih time necete resiti.
promena ce tek biti i jednostavno to prihvatimo ili ne.

ovde cete naci malo vise o tim piramidama, fino je objasnio kolega
www.sfimg.com/forum/thread?post_id=789234

49 posts
3068 views

15 hours ago

Šta je netačno?

Ovo jeste piramida.
Možemo je mi zvati i mreža i lopta i kvadrat i bezvazdušni prostor,
ali u suštini je - klasična piramida.
I ja nemam problem s'tim.

To što smo svi tvoj tim mi je sasvim ok!

a što je once upon a time disao kao jedan, oprosti, meni ništa ne znači
jer vidim (čitam) da sada diše svak' za sebe.
Pa to sam upravo i ja rekla, i navela kao "smetnje na vezama".

Verujem ti da sada ne zavisiš ni od koga, ali !!!
netačno i ne-fer bi bilo osporiti benefite i ulogu tima (ispod) u usponu na lestvici..
bilo koga od nas.

Nisam znala da su pare nekome zamutile prozore,
ali je očito da svako malo proradi poneki ego i zablista u punom ego sjaju.
Ja to, eto, "pesnički" nazvah taborima.

Moji su prozori kristalno čisti i sve jasno vidim.
a kako vidim, suma sumarum, ništa netačno nisam rekla.

I na kraju, isto pitanje:
Šta da radi Djordjo?

Za Djordja su vec dali savet, sponzor i upline.
Niko nema pravo da se mesa u tudje poslovanje. Ja tu nemam sta da trazim, kao ni Vi.
Nije dosao da pita mene lično, ako me razumete.

a kako je to piramida, ako ja imam vecu zaradu od svog upline ?
mislim volela bih da mi to objasnis.
isto tako i moj PSA ima vecu zaradu od mene, pa čak i moj downline ???
osim toga kada pisem o poslu ne koristim začkoljice i nedvosmisleno pisem.
dakle posve sam ozbiljna.

kao sto rekoh prisustvujte webinaru, da bih mogla i da nacrtam.

49 posts
3068 views

16 hours ago

Marija, ja se iskreno nadam da ćeš ipak prokomentarisati moj odgovor,
makar sa jednim malim srcem

Što se teme tiče,
Djordjo je lepo postavio pitanje "Kako da prevaziđe manjak TC i potvrdi status" !?
a odgovori su se sveli na pro et contra, da li je pitanje trebao postaviti ili ne.
I to na "liderskom nivou".

Smešni ste. (čast izuzecima)

Gde je tu zajednica?
Gde su: zajednički interes, kodeksi, dobra namera?
Gde je pomoć čoveku koji je u problemu? iz čijeg god tima bio, iz koje god zemlje,
sa kojim god trenutnim statusom!

Gde je u svemu tome Djordjo!?

Mene lično "baš briga" ko je ko i ko je šta
ko je affiliate, ko lider, ko super lider, a ko ultra-mega-giga lider.
Meni smo svi isti. Svi (na svoj način) sa istim ciljem, radimo isto.

Sa jedinom razlikom što "stari" članovi (pr)imaju benefite na konto "mladih" koje su uključili, gde je sasvim normalno da im pomognu, jer će im tek tako biti stvarni uzor,
a već sutra će ti "mladi" biti "stari" i biće im lakše kada krenu te iste beneficije od novih pilića željnih uspeha u poslu...
i tako u krug. (tačnije - u piramidu)

Smeta mi kad čitam nadmudrivanja "u prazno", bez adekvatnog rešenja problema
i uopšte mi se ne sviđa ni kad mi se učini da sam videla tabore.
Ovde sam tek par meseci, zar ja da vas učim slozi, drugarstvu
i pravilu "Svi za jednog- jedan za sve".

(ubiće me ovaj moj kosmopolitizam)

Sa jedinom razlikom što "stari" članovi (pr)imaju benefite na konto "mladih" koje su uključili, gde je sasvim normalno da im pomognu, jer će im tek tako biti stvarni uzor,
a već sutra će ti "mladi" biti "stari" i biće im lakše kada krenu te iste beneficije od novih pilića željnih uspeha u poslu...
i tako u krug. (tačnije - u piramidu)

Simpatično i netačno.
medjutim razmisljam da treba dosta dugo da si sa nama, da bi znala
da je ovaj tim disao kao jedan.
otkada su pare zamutile prozore, a ego dosao pod svoje, nista nije isto.
takodje ne priznajem reč tabori
ovo je sve moj tim, (svidelo se to nekome ili ne, ali je činjenica) prema svima sam apsolutno ista, KO ZELI
ali i uvek napisem ono sto mislim. dakle nisam stolična.
ovo nije piramida i ja ne ne zavisim apsolutno niodkoga draga moja,
sem od sopstvenog rada, te mislim da isto tako niko ne bi trebao da to sebi dozvoli.
eto tako ispisah na brzinu nesto, oprosti, ako sam neprecizna.
za sve sto imate direktno da me pitate, uskoro cu odrzati webinar da pojasnim.
( a i jesam pre neki dan malo pričala o tim medljudskim odnosima, ali opet cu bez problema)

neko bi rekao najbolje je ovakve stvari ignorisati.
ne zelim, jer onda bih vas ostavila u zabludama.

3 posts
103 views

To Buy 50 TCredits for $9.99 Super Sale! in Getting Started

17 hours ago

(Thread was removed due to forum protocol violations, toxicity, or obsolescence)

2 posts
171 views

Pravila - ECA Rew in Southern Europe

20 hours ago

ako ih postujete, sigurno necete imati problema i nece vas boleti glava.
Mozda su malo preostra, ne znam, nisam je napravila, ipak ako hocete da radite
valjano, treba ih ispostovati.
nije tesko prevesti, stavite u translator, ja sam tako.
Srecno

csi.freshdesk.com/support/solutions/articles/231950-what-kind-of-website-is-required-to-be-a-rewardical-eca-

Your Website must be "ready for business." Site submitted that are clearly under construction or only partially finished should not be submitted until they are ready for retail traffic.

Website may not sell any products or services listed on our Prohibited Items List
(https://www.tripleclicks.com/Support/Solution.php?catid=26469&id=20742)

Website must have visible contact information identifying the business owner so that customers have the ability to communicate with the owner if necessary (e.g. refunds). Typically, contact information appears in the footer of the website or it will often have its own "Contact Us" page.

Contact information displayed on your website must match the contact information from your ECA application.

All photos should be clear, in focus, and properly formatted.

Use only images or photos that you have the legal rights to use on your site.

Website should not have misspelled words, typos, and/or obvious grammatical errors.

Product descriptions should be clear and complete (e.g. listings for apparel should typically have size options).

The website for your listing at Rewardical must be one that you own, manage, and maintain. Sites that you do not control are not eligible.

Your website shall not contain prominent links to other products/websites that you do not own which shoppers could easily confuse as part of your website (e.g. customer purchases from the other site not owned by you expecting to earn Rewardicals when that website is actually not part of Rewardical).

Rewardical is not for business opportunity websites or for the promotion of any Zing Network property (SFI, TripleClicks, Pricebenders, etc.). Websites that are not focused on their own products and/or services will be rejected.

Drop-shipped products are not explicitly prohibited. However, sites appearing as quickly thrown together, selling only drop-shipped products, will be rejected.

Submit your website under the proper category. A site that is clearly for personal care products, for example, cannot be submitted under automotive products.

"Cookie cutter" websites (websites that are clearly duplications of existing websites or websites owned by other persons) are strictly prohibited.

Rewardical members accessing your website must receive proper attention and timely customer service.

LAST BUT NOT LEAST, we endeavor to grant listings in the rewardical.com search engine ONLY to earnest, professional business owners who are committed to quality products/services and timely and exemplary customer service, and we reserve the right to reject any website that we feel suggests an averseness to or a reluctance to meet these objectives.

49 posts
3068 views

21 hours ago

Pozdrav Marija
eto vidis sta se desava, kad upline i lider, krene da negoduje po forumu u prvim redovima.
naravno da si povukla najpre svoj tim u brige.
Badava je sto posle pises drugim tonom, kad su pročitali.
to si trebala da znas i ti takodje.
konstruktivnije nismo mogli, ako si ti vec svom timu iznela svoja misljenja.
a nismo mogli dok se promene ne iskristalizuju i prodjemo bar jednom kroz to.

49 posts
3068 views

1 day ago

Na kraju krajeva, to je samo status. Slovo na papiru. Ako ne stoji tim iza njega onda je stvaaaaarno svejedno.
Tako je

49 posts
3068 views

1 day ago

Sve zavisi ko je sponzor koliko zeli pomoci, vidi li u clanu nekoga ko ima razvijen tim, ili je solo igrac, ako ima razvijen tim svakako da treba pomoci. Postavlja se pitanje: Koliko sponzori globalno i Uplineovi pomazu clanovima giftovima?

Postavlja se pitanje: Koliko sponzori globalno i Uplineovi pomazu clanovima giftovima?

na ovo hocu da se javim.
toliko sam svesna ove situacije, da nemas pojma.
u mom timu je pet generacija recimo.
samo jedna generacija je kao grip vazda trazila da im se daju pare.
zar ne ??? mislim nastavak rečenice ti je poznat...

To kao ono kad dodjes na trafiku.
kroz moj tim a postoje i dokazi je godinu i 4 meseca ravno isao svaki moj dinar.
ČUJ A NIKO MI NIJE TRAZIO
dakle ja sam to sama tako htela, pa su ti iznosi u vise meseci iznosili i preko hiljadu dolara.
( o svemu tome postoje dokazi)
POSTAVLJA SE PITANJE
ko je meni dao ?
dobila sam od svog sponzora bas na danasnji dan nagradu jer sam imala najvise VP
on je tako nagradjivao, imali smo takmičenja, mozda tri puta za sve ove godine i na mom početku.
postavlja se pitanje
Ko je njemu dao ????

meni bi i tada kada mozda nisam imala hleba u kuci bilo ponizenje otici kod bilo koga i reci DAJ MI
ako taj neko ne vidi da mi treba, a radim kao konj.
a ako su to situacije česte, kao sto je bilo u jednoj liniji onda bolje da priznam sebi da sam budala
koja pada na emocije, kao sto sam i bila, pa iz tog razloga sada odlično znam KOME.

ne računajte na mene. to sam dosla da kazem GSJ. Snezana
sada ovde javno, kao nekad nekim drugim putevima. mi odlično znamo, zar ne ????

ostalim saradnicima poruka, ne učite tim da traze, a dajte onom ko radi, gradi, AKO MOZETE
a ako ne mozete, nemojte to smatrati vasom slaboscu, jer ovde svako izgradjuje svoje poslovanje
i treba to da zna.

48 posts
4468 views

Rewardical.com - Our Online Rewardical Mall in Getting Started #ECA #Leadership #Rewardical

2 days ago

Congratulations to the eighteenth

21 posts
671 views

MRP i RW- nekoliko činjenica in Southern Europe #Compensation #Localvantia #Rewardical

2 days ago

Hvala Alex na "digitronu" i čist prozor, kroz koji bi trebalo da vidimo nesto.
kroz zamagljeno staklo, onako nasumice, mozemo da udarimo u banderu
a onda boli.
kada bih se vratila unazad i iscitala mnogima njihova pisanja, posle nekih promena,
a nakog toga i njihov uspon skupa sa svojim timom, tu rubriku bih mogla da nazovem
ovo mi nije trebalo.
a takvih primera je mnogo bilo.
samo strpljenja malo i ovo ce biti mnogo dobro, a čak i da ne bude, Gery nikada ne seče
granu na kojoj sedi i iz tog razloga je i opstao 30 godina.

48 posts
4468 views

Rewardical.com - Our Online Rewardical Mall in Getting Started #ECA #Leadership #Rewardical

2 days ago

I'm not sure why my team makes you nervous.
I did not approve them, they are approved from support.
I think it really all that bothers you in relation to my team should ask support.
I put my opinion here. (therefore they did not know about it, they should learn)
We are not all professionals.

48 posts
4468 views

2 days ago

I 100% agree with you Tall Ship, and not only about PRMs. Can you imagine once we have to start attracting real serious companies to Rewardical and they take a look at our Directory and they see this kind of things? They'll just run away and never come back.

I also explained my point of view about this matter, a few minutes ago here: https://www.sfimg.com/forum/thread?post_id=1340025#post-1340025

I also explained my point of view about this matter, a few minutes ago here: www.sfimg.com/forum/thread?post_id=1340025#post-1340025

I just saw this topic now. I was in another problem. (You see, this post has been deleted)
I want to answer you here.
You are wrong, nobody promise anything to anyone for free or I don't know for that.

Except that, my opinion is that only SFI Corporate need to sell PSA-s( even if my team is also selling PSA-s, cause I saw yu are writing, suppose cause they are your competition)
I don't have a problem with that I had permission to sell PSA, but I never do that. I don't have ECA on TC or Rewardical, I even didn't try to make it( after this situation, I have no intention).

And about ECA Reawrdical stores, they just use cheaper solutions and NOBODY didn't have intension to cheat the SFI system, I even have no clue on which way to cheap.

You addressed me that Balkan Team has some problem. I talk to my team and with those members who have Rewardical ECa, and I get answer from them that, they were just been a little bit rush in application on Rewardical for ECA store, and the rest of people just copied them. I advise them to make those sites to look professionally.
That all the things make fast is no good, and all free looks suspicious.

The site where they make their stores are free just first 30 days, after that they need to pay on monthly basis.

My opinion is also that those who have ECA on Tripleclicks shouldnt have on Rewardical too. I hope that this will be good for all of us.
Members from the Balkan team are hardworking people, and if they do something wrong, it is not weird, I admire them how they have time for everything they do.
Every day, they are on Top Enrollers list and all of us should be the happy cause of that, cause our Company is growing.

Best regards

Mirjana & Igor C., you're referring here to a thread that has been deleted, where I had posted my answer. So I attach here below that post I wrote, just for transparency sake.

Anyway, now I try to make it shorter and easier to understand. So, the only point that I wanted to remark is this: I understood that someone invented and still keep duplicating, a strategy which basically consists in telling to all prospects something like: "become an SFI affiliate, then open an ECA store to sell any kinds of gimcrackery you'd like, AND also resell PSAs!"

Well, you can say whatever you want, but the results are those that we all have seen: "a big unprofessional mess, where there are more (poor quality) sellers than customers."

So the question is: how do you think any serious company interested in becoming part of Rewardical or Localvantia would react, once they see that situation, and they understand that they would be involved and identified with such a mess? And what about a regular customer who arrived there from a Localvantia store, for instance? Obviously, they would run away and never come back. And the whole business would be strongly damaged.

That's why I defined that "strategy" as a suicide practice. Especially now that the company is trying to relaunch everything, with all these great enhancements we've just started to see.

It's my personal opinion based on what we all have seen. That's it.

Best wishes.

P.S: below, my previous post you're referring to:
===================================
"Mirjana for what I could understand something quite weird is going on in the Balkans.

Am I wrong saying that someone over there invented and duplicated a kind of "strategy" based on promising to prospects a free shop in TC (and probably now in Rewardical) where they could also re-sell PSAs? Is that the reason why now we see an army of amateurs (and who knows if not real fraudsters) selling at the same time cosmetics, toilet paper and all sorts of gimcrackery, together with PSAs? The result has been a big unprofessional mess, where there are more (poor quality) sellers than customers.

I think this is extremely harmful to the overall business. And, for what I've understood, Rewardical could be even worse if the situation doesn't change radically. So, I certainly applaud the company if, as you're saying here, they are putting some restriction on this suicide practice.

In my opinion, the only entity allowed to distribute PSAs should be the Company. While we, as affiliates, should exclusively get focused on playing games, attending auctions, making purchases and whatever other actions allows us to earn Rewardicals to convert to PSAs, then rinse and repeat to build a huge organization automatically. That's how millions of ordinary people worldwide, who until now couldn't work at this business because too complicated, will be attracted.

And don't worry if that supposed "leader" left you. I don't know who he is, but the fact he left, in itself, confirms he was not a true leader. The world is full of people who come and go, jumping from one business to another as soon as they dislike something.

So, be happy because looking at all these great news, it seems that the best has yet to come!

Wish you the best!
"

So, the only point that I wanted to remark is this: I understood that someone invented and still keep duplicating, a strategy which basically consists in telling to all prospects something like: "become an SFI affiliate, then open an ECA store to sell any kinds of gimcrackery you'd like, AND also resell PSAs!"

Thanks,
I tried to explain.
I have the impression that associates understand that they should open ECA Rew. as soon as possible.
They saw approved ECAs and worked according to the same pattern.
I've been watching this this morning.
And yes, I agree with you that there should not be a circus there.
I hope it will be better in the future and according to the rules.

Best Regards

23 posts
919 views

Zašto odlaze veliki lideri? in Serbia #Leadership #Team Building

2 days ago

Naučite sta je nas posao. Krenuti od prve lekcije
Getting Started Training
www.sfimg.com/LaunchPad/

ako ne znate engleski, kliknite na prevod u dnu stranice sa desne strane.
TRANSLATE

48 posts
4468 views

2 days ago

I 100% agree with you Tall Ship, and not only about PRMs. Can you imagine once we have to start attracting real serious companies to Rewardical and they take a look at our Directory and they see this kind of things? They'll just run away and never come back.

I also explained my point of view about this matter, a few minutes ago here: https://www.sfimg.com/forum/thread?post_id=1340025#post-1340025

I also explained my point of view about this matter, a few minutes ago here: www.sfimg.com/forum/thread?post_id=1340025#post-1340025

I just saw this topic now. I was in another problem. (You see, this post has been deleted)
I want to answer you here.
You are wrong, nobody promise anything to anyone for free or I don't know for that.

Except that, my opinion is that only SFI Corporate need to sell PSA-s( even if my team is also selling PSA-s, cause I saw yu are writing, suppose cause they are your competition)
I don't have a problem with that I had permission to sell PSA, but I never do that. I don't have ECA on TC or Rewardical, I even didn't try to make it( after this situation, I have no intention).

And about ECA Reawrdical stores, they just use cheaper solutions and NOBODY didn't have intension to cheat the SFI system, I even have no clue on which way to cheap.

You addressed me that Balkan Team has some problem. I talk to my team and with those members who have Rewardical ECa, and I get answer from them that, they were just been a little bit rush in application on Rewardical for ECA store, and the rest of people just copied them. I advise them to make those sites to look
professionally.
That all the things make fast is no good, and all free looks suspicious.

The site where they make their stores are free just first 30 days, after that they need to pay on monthly basis.

My opinion is also that those who have ECA on Tripleclicks shouldnt have on Rewardical too. I hope that this will be good for all of us.
Members from the Balkan team are hardworking people, and if they do something wrong, it is not weird, I admire them how they have time for everything they do.
Every day, they are on Top Enrollers list and all of us should be the happy cause of that, cause our Company is growing.

Best regards

6 posts
295 views

ECA REW in Southern Europe

3 days ago

Ja rekoh onda ne pravite ECA REW bez domena, a vi svi udarili na onaj kako vam se zove Tictail
zato su vam zatvorene i zato ste odbijeni.
a pogotovo sto pravite sematski ISTE, pa vi to uradite za nekog, pa isti tekst, pa isto sve...
Dajte ljudi molim vas niste deca :)
zamislite 200 ECA Rew i svi na istom sajtu. To budi sumnju da nesto nije ok.
PROBLEMI VEZANO ZA TO SU VELIKI
ako nemojte slusati ludu mirjanu i dalje.
radite sta god znate i kako umete, ali nemojte da se ljutite, kad nesto vam nije po volji.
i nemojte mene pritiskati vise, eto ko Boga vas molim.

Ako ne mozete platiti domen kako valja i ako ne umete, sačekajte vreme kad mozete i
kada naučite.
Ako vam je odobreno nesto, mozda je islo automatizovano, dok nisu videli da je to sve isto.
Nemojte praviti cirkus od tih radnji.
Napravite ih KAKO VALJA i da su VASE LIČNO, da ono sto prodajete obelezi vase IME.
ne tudje.
opet vas ja savetujem, a rekoh gore radite sta god hocete.......................................................
sada je pola 4 svi spavate, a ja se borim da opravdam poverenje, jer jedino mi gledamo
e da nam je nesto badava, a da za to badava, uzmemo nesto.
čast izuzecima.
i mislite o meni sta god, da nisam normalna, ISTINA.

10 posts
935 views

Please explain to me in Miscellaneous

3 days ago

(Thread was removed due to forum protocol violations, toxicity, or obsolescence)

10 posts
935 views

3 days ago

10 posts
935 views

3 days ago